Volume 3 | 2013

Tο διαρκώς ευρυνόμενο φάσμα των επιστημονικών κειμένων που δημοσιεύονται στο ΛΟΓΕΙΟΝ, οδήγησε στην ανάγκη αντίστοιχης διεύρυνσης της συντακτικής επιτροπής, χωρίς αυτό βέβαια να επηρεάζει καθόλου το γεγονός ότι το περιοδικό στηρίζεται στην κρίση κάθε συγκεκριμένου άρθρου από ειδικούς κριτές (peer-reviewed journal). Έτσι, από τον παρόντα τόμο στη συντακτική επιτροπή του περιοδικού έχουν προστεθεί τρεις συνάδελφοι, διεθνώς διακεκριμένοι ο καθένας στον τομέα του: ο καθηγητής της Κλασικής Αρχαιολογίας και μέλος της Ακαδημίας Αθηνών κ. Μιχάλης Τιβέριος· ο αναπληρωτής καθηγητής της Κλασικής Φιλολογίας κ. Βάιος Λιαπής, μελετητής της αρχαίας ελληνικής τραγωδίας αλλά και της πρόσληψης του αρχαίου δράματος στους Νεότερους Χρόνους· τέλος, ο κ. Κώστας Παναγιωτάκης, Reader στο Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης, ειδικός στο Ρωμαϊκό Θέατρο και μάλιστα το κωμικό.

Αποτελεί περαιτέρω θετική εξέλιξη για το περιοδικό η απόφαση της εταιρείας ProQuest, ενός από τους μεγαλύτερους διεθνώς ηλεκτρονικούς εκδότες, να συμπεριλάβει το ΛΟΓΕΙΟΝ στη βάση δεδομένων της και να το αναπαράγει στην ηλεκτρονική του μορφή. Από την άλλη μεριά, οι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης, οι οποίες έχουν αναλάβει την έντυπη έκδοση, αποφάσισαν γενναιόδωρα να μας συνδράμουν στη φιλόδοξη έκδοση σειράς αυτοτελών έργων εν είδει Παραρτημάτων (Supplements) του περιοδικού. Ο πρώτος τόμος με τον τίτλο Thalia θα περιλαμβάνει τα (εξαιρετικά) Collected Papers του διαπρεπούς μελετητή του Αρχαίου Θεάτρου και καθηγητή του Πανεπιστημίου του Καίμπριτζ Eric Handley († 2013).

Τέλος, το θλιβερό άγγελμα του θανάτου του καθηγητή Νίκου Χ. Χουρμουζιάδη επέβαλε ως αυτονόητο χρέος να αφιερώσουμε λίγες σελίδες στο πρόσωπο και στο έργο ενός από τους σημαντικούς και πρωτοπόρους μελετητές του Αρχαίου Θεάτρου αλλά συγχρόνως και Διονυσιακοῦ τεχνίτου.